in Fotograf Street View

Poprawne ustawienie aparatu do sesji Street View.

Niespełna pół roku temu Google przekształciło program Google Business View w Google Street View | Trusted. Miało to miejsce w tym samym czasie co re-branding marki (03.09.2015). Czy to było dobre posunięcie? Nie mi to oceniać, ale program został pozbawiony całkowicie merytorycznego zaplecza. Nie jestem zwolennikiem twardej teorii, ale podstawowe materiały tj. ustawienie poprawne aparatu czy nawet informacje o polecanym zestawie startowym Rekomendowanego Fotografa Google powinny w jakimś miejscu być.

Ostatnio na forum programu pojawił się problem dotyczący tworzenia i przesyłania zdjęć do dedykowanej aplikacji dla Fotografów. Problem dla osoby, która jest już jakiś czas w programie może być relatywnie śmieszny i trywialny, ale sam się przyznam, że podczas pierwszej sesji też na niego natrafiłem. Na szczęście miałem wtedy jeszcze dostęp do materiałów edukacyjnych. Dziś już tych materiałów nie ma. Postanowiłem więc taki materiał dla kolegów z programu utworzyć.

Uwaga! Materiał pokazuje jak poprawnie ustawić aparat do zdjęć Street View | Trusted i przesłać niesklejone zdjęcia do Pano Edytora Google.

Na początek ustawmy podstawowe parametry aparatu, aby zdjęcia były poprawnie łączone. Ustawienia te również się sprawdzą gdy będziemy chcieli sklejać panoramy zewnętrznym programem takim jak Giga Pano (sprawdzone).

Zaczynamy od przełączenia aparatu w tryb preselekcji przesłony (Av lub A na pokrętle ustawień trybów).

Ustawienie Av/A w aparacie DLSR

Kolejnym krokiem jest ustawienie czułości ISO 400

Ustawienie ISO 400 w aparacie Canon 7D

Przechodzimy teraz do ustawienia automatycznego braketing ekspozycji. Ustawiamy w aparacie rejestrowanie sekwencji zdjęć złożonych z trzech  zdjęć z braketingiem ?2 EV. Posłuży to później w trakcie składania obrazów do utworzenia zdjęć sferycznych HDR. Korekty dokonuje się poprzez pokrętło na górnej części obudowy obok guzika spustu migawki.

Ustawienie braketing ekspozycji w aparacie Canon 7D

Na koniec nie zapomnij o ustawieniu przysłony na F8.0

Priorytet przesłony w aparacie Canon 7D

Nie zapomnij także o takich ustawieniach jak:
– balansie bieli w trybie AWB lub Auto
wielosegmentowym trybie pomiaru światła
– trybie wyzwalania migawki ustawionej na zdjęcia pojedyncze
jakości rejestrowanych obrazów (duży rozmiar/wysoka jakość)
standardowemu stylowi obrazu
– a także co ważne przestrzeni barw sRGB.

Pozostałe ustawienia aparatu Canon 7D

Warto zapamiętać!
1. Zawsze przed sesją sformatuj kartę
2. Jeżeli zdarzy Ci się błąd odznacz to w serii zdjęć (Jak? Zrób zdjęcie dłoni. Po przesłaniu zdjęć na komputer będziesz wiedział, które zdjęcia są do usunięcia).
3. Ilość panoram powinna być podzielna przez 12 (12 zdjęć na obrót tzn. 3 zdjęcia braketing z czterech stron)

Przy takich ustawieniach aparatu zdjęcia w Pano Edytorze powinny Ci bardzo ładnie się połączyć i bez kłopotów powinny przejść przez kontrolę jakości (chyba, że jakieś braki formalne będą w sesji tj. nie zamazane twarze, które często są powodem kłopotów).

W kolejnych artykułach w tej sekcji postaram się przybliżyć więcej zagadnień związanych z pracą w programie Street View | Trusted. Pokażę też optymalny zestaw fotografa oraz podzielę się myślę przydatnymi informacjami z dnia codziennego. Liczę na komentarze i propozycje tematów o jakich macie ochotę przeczytać.

Już dziś zapraszam na kolejny artykuł o poprawnym zamocowaniu głowicy Nodal Ninja R10 oraz ustawienie obiektywu Sigma Fish Eye 8mm f/3.5 EX DG RFG.

Written By:

6 komentarzy

  1. FotoGrac 16 marca 2016
    • Łukasz GabrysiakAuthor 16 marca 2016
      • FotoGrac 17 marca 2016
        • Łukasz GabrysiakAuthor 17 marca 2016

Add a Comment